Zwyczaje na świecie – Baby Shower

Zwyczaje na świecie

Stork party, Fasadura, Fiesta de obsequios… czyli jak świętuje się Baby Shower na świecie.

Na całym świecie rytuały związane z czczeniem odmiennego stanu kobiety to tradycja stara jak świat. Angażowanie się innych kobiet w przygotowania związane z porodem przyszłej mamy były rzeczą normalną i naturalną. Poród i ciąża należały bowiem do spraw publicznych, w których uczestniczyła damska część wspólnoty. Kobiety nie potrzebowały specjalnych zaproszeń i pretekstów do uczestniczenia w tych przygotowaniach. Dzisiaj nie jest to już takie naturalne. Ciąża i poród to sprawy prywatne i zbyt intymne, aby uczestniczył w nich ktoś jeszcze poza rodzącą kobietą i ojcem dziecka. Na szczęście zwyczaj czczenia odmiennego stanu w postaci przyjęcia brzuszkowego to już co innego. Tutaj spore grono znajomych i rodziny jest mile widziane. Organizuje się je w końcu z potrzeby bliskości i dzielenia się swoim szczęściem z najbliższymi.

Ameryka Północna

Tam sięgają korzenie tego obyczaju. W Stanach Zjednoczonych tradycja „brzuszkowych” przyjęć pojawiła się ponad 100 lat temu. Podczas popołudniowych spotkań przy herbatce i na świeżym powietrzu, kobiety blisko związane z ciężarną spotykały się, aby świętować zbliżające się narodziny dziecka. Obecnie Baby Shower organizuje się z dużo większym rozmachem. Nie są to już tylko popołudniowe herbatki, ale spore przyjęcia, z bufetem, napojami i oczywiście całą masą prezentów. Wyprawia się je nie tylko dla pierwszego dziecka, ale również dla drugiego i kolejnych. Niektórzy mają zwyczaj organizowania Baby Shower kilkukrotnie podczas jednej ciąży: dla rodziny, przyjaciół, współpracowników. Coraz popularniejsze stają się także Baby Shower dla przyszłych tatusiów.

Ameryka Południowa

Przyjęcia brzuszkowe organizowane są również w Meksyku, Brazylii, czy na Dominikanie. Mają różne nazwy, ale jeden cel – uszczęśliwić przyszłą mamę. Przyjęcia nie mogą obejść się bez gier, które są bardzo ważnym elementem każdego spotkania. Na Dominikanie są to głównie przyjęcia koedukacyjne i mają charakter całonocnych imprez tanecznych. W Argentynie i innych katolickich krajach ważniejsze niż Baby Shower są chrzciny, które obchodzi się z dużym rozmachem. Jest to pierwsze przyjęcie, podczas którego goście mogą odwiedzić młodych rodziców i ich maleństwo.

Europa

Zwyczaj organizowania przyjęć brzuszkowych staje się coraz bardziej popularny w Europie (Francja, Hiszpania, Anglia, Irlandia). Organizuje się je najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży. W zależności od kraju są to albo przyjęcia wyłącznie dla kobiet (np. w Hiszpanii), albo koedukacyjne (np. w Anglii, czy Irlandii). Charakterem przypominają te organizowane w Ameryce Północnej. Ich głównym celem jest przyjemne spędzenie czasu w gronie najbliższych i wspólne radowanie się z mającego narodzić się dziecka.

Azja

Na kontynencie azjatyckim przyjęcia Baby Shower mają nieco innych charakter, niż w Ameryce, czy Europie. Odbywają się w siódmym miesiącu ciąży (cyfra „7” jest szczęśliwa). W zależności od regionu mają różne nazwy i ceremoniały. W Indiach podczas przyjęcia odbywają się modlitwy o pomyślność dla przyszłej mamy i dziecka. Przyjęcie nazywane jest często ceremonią bransoletki, ponieważ podczas spotkania kobiety przygotowują bransoletki i zakładają je na rękę ciężarnej. Są one symbolem jej błogosławionego stanu. Niekiedy przyszła mama ma ich tak dużo, że sięgają łokcia. Zdejmuje je dopiero podczas rozwiązania, co ma działać relaksująco i odciągać jej myśli od uciążliwości porodu. W Afganistanie z kolei świętuje się w szóstej dobie po narodzinach. Wśród społeczności żydowskiej popularna jest ceremonia przecięcia białej tkaniny, z której uszyte będzie ubranko dla nowonarodzonego dziecka.

Afryka

Na Czarnym Lądzie odbywa się kilka różnych rytuałów dotyczących kobiet w ciąży. Mają one głównie na celu odegnanie złych duchów i zapewnienie kobiecie bezpiecznego porodu. Modlitwy i zaklęcia są nieodłącznym elementem każdego ceremoniału.

Australia i Oceania

Australia i Nowa Zelandia to kraje, które od dawna popularyzują zwyczaj Baby Shower. Ma on charakter przyjęcia z przyjaciółmi, gdzie podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, prezenty dla przyszłej mamy odgrywają istotną rolę. Spotkania odbywają się w domu lub w restauracji, towarzyszą im wspólne gry i zabawy. Jeśli taka jest wola gości i przyszła mam czuje się dobrze, spotkania mogą przeciągnąć się nawet do późnych godzin nocnych.