Jak zrobić kartkę bożonarodzeniową lub noworoczną w wordzie

Jak zrobić kartkę bożonarodzeniową lub noworoczną w wordzie

Życzenia bożonarodzeniowe przekazywane są na najróżniejsze sposoby. Jedni uważają, że tak osobiste i intymne myśli można przekazywać jedynie osobiście. Rozmowa bowiem przekazuje pełnię emocji. Nic nie jest tak obrazowe jak szczerze uśmiechnięte, życzliwie oczy człowieka podczas rozmowy i jego twarz, która swoją mimiką potrafi wyrazić więcej niż cały słownik. Są jednak też tacy, którzy nie są amatorami tak bezpośredniego wyrażania swoich uczuć i emocji. Niemniej jednak życzą najbliższym jak najlepiej i życzenia te koniecznie chcą im przekazać. Dla nich najwygodniejszą i najlepszą jest forma pisana, np.: życzenia świąteczne z cytatami biblijnymi.

Pisane życzenia to piękna tradycja.  Forma odręcznego pisania i przekazywania życzeń za pomocą poczty odchodzi jednak coraz brutalniej do lamusa. Jej miejsce nieprzejednanie zajmuje droga elektroniczna. Internet zawładnął bezlitośnie naszym życiem i także w tym przypadku zwraca się ku naszemu umiłowaniu prostoty i łatwości – oferując wysyłkę świątecznej kartki w dosłownie kilka sekund.

Wiele osób mimo wszystko chce jednak by życzenia były czymś osobistym. W tym celu kartki na komputerze przygotowuje osobiście.

Jednym z prostszych sposobów na przygotowanie świątecznej kartki z życzeniami jest wykorzystanie programu Microsoft Word. Prostszym nie znaczy jednak okrojonym. W obrębie tego programu można bowiem pokusić się o fantazję i stworzyć coś naprawdę ciekawego. Oto kilka pomysłów:

  • kartka ze zdjęciem
    dobrym sposobem jest wklejenie zdjęcia z pliku (poprzez opcję otwórz plik – przy założeniu, że było ono wcześniej zapisane na komputerze). Zdjęcie można nieco modyfikować poprzez nakładanie różnych filtrów (z zakładki edycja obrazów). Po dobraniu odpowiedniego stylu (np.: postarzenie zdjęcia) należy dobrać czcionkę, z menu obrazy wybrać odpowiadający nam sposób współistnienia tekstu z obrazem i napisać życzenia. Efekt: niepowtarzalne życzenia, które z pewnością zachwycą bliskich
  • clipart
    jeżeli nie dysponujemy własnymi zdjęciami, które nadają się do świątecznej kartki, śmiało możemy użyć clipartów. Są to obrazki, które twórca programu przygotował specjalnie na takie okazje. By użyć tego typu grafiki należy wybrać zakładkę wstawianie i w niej odnaleźć polecenie clipart
  • wordart
    to niekonwencjonalne, często trójwymiarowe kroje czcionek, które świetnie nadają się na hasła do świątecznych życzeń. Opcję tworzenia takich napisów znajdziemy w zakładce wstawianie. Gdy nasz tekst już powstanie, możemy dowolnie go modyfikować, nadając mu odpowiedni kąt nachylenia czy głębokość. Inwencja twórcza w pełni należy do artysty – w tym przypadku piszącego świąteczną kartkę.