Świąteczne kartki z muzyką i piosenkami

Świąteczne kartki z muzyką i piosenkami

Kolędy to tradycja świąt Bożego Narodzenia kultywowana od wieków. Kolędy są nabożnymi pieśniami wychwalającymi rodzącego się Zbawiciela i opowiadającymi o okolicznościach jego niepokalanego poczęcia. To wesołe pieśni wpisane bezpośrednio w katolicką tradycję i historię. W zależności od miejsca i regionalnych zwyczajów pieśni świąteczne różnią się między sobą. Niekiedy bywają rzewne i melancholijne, innym razem są skoczne, wesołe i niezwykle śpiewne. Wszystkie jednak łączy ich temat – rodzący się Boży Syn.

Poza kolędami w świątecznej tradycji istnieją także piosenki. Nie są one aż tak związane z religijnym wymiarem Świąt Bożego Narodzenia – o ile w ogóle można dopatrywać się innego. Świat współczesny jednak rzadko ogląda się za świętościami. Interes i komercjalizacja dopada wszystkich dziedzin ludzkiego życia. Życie religijne, a co za tym idzie święta (na którym nota bene można całkiem nieźle zarobić) nie miały najmniejszych szans by się uchować. Piosenki świąteczne najczęściej związane są z różnymi kwestami świąt związanymi z zabawą, prezentami czy gotowaniem. Są to bowiem wszystkie aspekty świąt, które istotne są ze względu na rynek handlowy. Powstały w wielkich korporacjach, by promować produkty i jednocześnie budować ich pozytywne, świąteczne skojarzenie. Tego typu zabiegiem posłużył się potentat napojów gazowanych – firma Coca-cola, emitując w swojej reklamie, sztandarową już świąteczną piosenkę, „Coraz bliżej święta”.

Muzyka towarzyszy jednak nie tylko działaniom komercyjnym. Wpadające w ucho piosenki chętnie wykorzystujemy później w życiu codziennym. Tak też dzieje się w przypadku świątecznych kart z życzeniami. Jednym z popularnych rodzajów przesyłanych poprzez Internet życzeń są kartki świąteczne z muzyką w tle.

Do tego rodzaju życzeń wykorzystywane są najróżniejsze melodie, zarówno te pochodzące z kolęd jak i te zupełnie komercyjne. W zależności od charakteru kartki, dopasowana jest do niej odpowiednia melodia. Często do tej melodii stworzona jest także specjalna animacja, współgrająca z nią (np.: Święty Mikołaj tańczący w rytm piosenki lub choinka wyginająca się w takt melancholijnej kolędy).

Jak wszystkie multimedialne życzenia i te z muzyką mają najróżniejszą formę i klimat. Wysyłane są za pomocą Internetu i przypisywane odbiorcy za pomocą podpisu lub dedykacji. Można dodać do nich życzenia świąteczne przygotowane w Wordzie.