Tort urodzinowy

Skąd w ogóle te torty?

Na początek może krótko o „rodowodzie” tortu, a potem można skorzystać z paru ciekawych przepisów.

Czym jest tort? Tort to rodzaj ciasta przekładanego masą cukierniczą i wykończonego polewą i ozdobami. Tak ciasto jak i masa oraz polewa może być różnego rodzaju, typu, smaku i kształtu. Mamy więc ciasto biszkoptowe, czekoladowe, owocowe itp. Często (o ile nie są to urodziny dziecka) nasącza się je alkoholem: rumem, wódką, brandy lub winem. Jeśli nie chcemy korzystać z alkoholu a jednak chcielibyśmy otrzymać ciasto smakowe można nasączyć je wszelkiego rodzaju aromatami.

Także masa zależy tylko i wyłącznie od wykonawcy tortu. Spotyka się tu wszelkiego rodzaju kremy, dżemy, konfitury i wszelkiego rodzaju cuda cukiernicze, które mogą wypełnić miejsce pomiędzy ciastem. Polewa natomiast stanowi warstwę końcową. Z tego względu musi oczywiście ładnie wyglądać. To dlatego oprócz polewy wierzch tortu często zdobią specjalne wyroby cukiernicze, których kształt i kolor i smak ogranicza tylko wyobraźnia cukiernika. Kształt tortu bywa najczęściej okrągły, jednak ostatnimi czasy pojawia się dużo tortów prostokątnych bądź kwadratowych a nawet trójkątnych.

Dlaczego tort urodzinowy jest tak ważny? Ze względu na tradycję, która nakazuje na każde urodziny przygotować efektowny tort. Nie ma chyba większego symbolu urodzinowego niż tort urodzinowy. Chyba każdy się zgodzi z tym stwierdzeniem.