Urodzinowe menu

Z czym to się je?

Organizując urodzinowe przyjęcie w domu w grę wchodzi wiele czynników, które zdecydują, czy urodziny będą uznane za udane. Niewątpliwie jednym z nich jest menu na imprezę urodzinową. Warto wiedzieć jakimi zasadami kierować się przy jego przygotowaniu, bo wymaga ono sporo chęci i wysiłku, a szkoda byłoby zepsuć swoje własne urodziny przez źle dobrane posiłki i napoje.

Zacznijmy od tego co się podaje na samym początku… Od przystawek. Podanie przystawek ma na celu zaspokojenie pierwszego głodu naszym miłych gości. Nie mogą jednak być przystawki głównym daniem urodzinowej imprezy. Powinny to być potrawy lekkostrawne, podawane w małych porcjach i szybkie do przygotowania. Mogą być podawane na zimno i na gorąco. Podaje się ja aby zaostrzyć apetyt imprezowiczów. Mogą to być np. risotto włoskie, grzanki z mozzarellą i pomidorami, smalec ze świeżym pieczywem, marynowana papryka lub grzybki, caprese lub śledź w oleju.

Kolejnym etapem urodzinowego menu jest danie główne. Sama nazwa wskazuje, że jest to danie, które ma zaspokoić apetyt gości, stanowić punkt kulminacyjny urodzinowego menu. Powinno być raczej zróżnicowane poprzez podanie dwóch, trzech dań głównych. Każdy wybierze sobie wtedy to co najbardziej mu będzie smakowało. Nie każdemu przecież musi smakować mięso lub danie wegetariańskie. Przykłady dań głównych na urodzinowe przyjęcie to: kurczak w sosie musztardowym, pierogi z szynką, zapiekanka z makaronu, bigos, kurczak na słodko-kwaśno, karczek, fasolka po bretońsku… itp… W Internecie na stronach kulinarnych można znaleźć tysiące przepisów. Warto szczególnie postarać się przy tym daniu… Urodziny mogą wiele dzięki niemu zyskać!

Po tym jak nasi szanowni goście zjedzą danie główne czas na podanie deseru. To ważna cześć urodzinowego przyjęcia! Pamiętajmy o podstawowej rzeczy: deser nie może być zbyt słodki! Wybierając desery wybierajmy szarlotki na ciepło, serniki, lody, tiramisu, owocowe desery i galaretki. Desery powinny być kolorowe i cieszyć oko gości.

Urodziny to również napoje. Można podzielić je na trzy główne grupy. Napoje niegazowane, napoje gazowane oraz kawa i herbata czyli napoje wzmacniające. Osobną kwestią jest alkohol. Czy go serwować czy z niego zrezygnować zależy od organizatora urodzin, wieku uczestników i charakteru przyjęcia.

Smacznego i udanych urodzin!