Serca walentynkowe

Mogłoby się wydawać, że o sercach walentynkowych każdy z nas wie wszystko. I poniekąd tak jest. Chyba każdy z nas, jeszcze w podstawówce, kreślił serca duże i małe, wycinał, kolorował, przyozdabiał, a to wszystko po to, żeby podrzucić koleżance lub koledze z ławki obok. Dzisiaj, kiedy już nieco wydorośleliśmy, idea obdarowywania się sercami nadal wpisywana jest w poczet najpiękniejszych i wyjątkowych upominków walentynkowych. Na początku warto zadać sobie pytanie: dlaczego w ogóle serca stały się głównym motywem Święta Zakochanych? Z jednej strony wydaje się to oczywiste – serce to najważniejszy organ i według wielu wierzeń i tradycji jest ośrodkiem wszystkich uczuć ludzkich. Dzisiaj wiemy, że tym ośrodkiem jest oczywiście mózg, ale serce nadal jest najważniejszym naszym organem, bez którego nie sposób żyć, podobnie jak bez ukochanej osoby.

Z okazji Dnia Zakochanych serca zaczynają przeżywać swój coroczny renesans, stają się nie tylko ozdobą witryn sklepowych, ale i głównym motywem na pocztówkach walentynkowych oraz na wielu innych walentynkowych prezentach, dlatego tak wiele w tym okresie pluszaków trzymających serduszka, amorków z serduszkami, poduszek w kształcie serca, pluszowych serc, serc wycinanych z czerwonego papieru, bombonierek w kształcie serca i mnóstwa innych słodyczy w tym właśnie kształcie. Zwłaszcza walentynkowe słodycze zasługują tutaj na naszą uwagę, ponieważ w okresie 14 lutego sklepy przeżywają istne zatrzęsienie czekoladkami i innymi rodzajami słodkości w kształcie serca.

Serca, jak już zostało wspomniane, są jednym z najważniejszych motywów na kartkach dla zakochanych. Dzisiaj możemy spotkać mnóstwo wariacji z sercami w roli głównej. Często nawet odchodzi się od klasycznej czerwieni i serca są czarne, zielone, niebieskie, różowe, złote, srebrne, mienią się mnóstwem różnych barw. W serca wpisywane są życzenia i wierszyki walentynkowe. Doszło nawet do tego, że młodzi ludzie wysyłają sobie serca ułożone z liter i znaków interpunkcyjnych w popularnych  miłosnych wiadomościach sms. Walentynki to idealny dzień na to, aby okazać serce i obdarować sercem ukochaną osobę.