Święto Matki na świecie

Dzień Matki jest świętem, które jest obchodzone prawie na całym świecie. Dzień ten ma przypominać o trudzie, jaki Mama wkłada w wychowanie swoich dzieci. Święto to powinno uzmysławiać nam, że Mamom należy się wdzięczność i szacunek za ich poświęcenie, miłość, trud, które włożyły w wychowanie dzieci. We wszystkich kulturach Mamy są w pewien sposób czczone, choć odbywa się to na różnych zasadach i w różnych terminachHistoria Dnia Matki zaczyna się od kultu starożytnych bogiń, które symbolizowały płodność i urodzaj. I tak od starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu święto Matki rozpowszechniło się na cały świat.

Dzień Matki w Meksyku obchodzi się 10 maja i jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Rozpoczyna się mszą św. ku czci Najświętszej Dziewicy. W tym dniu każda Mama zostaje uraczona uroczystym śniadaniem, którego składa się z tradycyjnych meksykańskich dań. Meksykańskie prezenty bywają bardzo kosztowne.

Kanadyjski Dzień Matki wypada w drugą niedzielę maja i jest tam jednym z najpopularniejszych świąt. Z okazji Dnia Matki wiele osób przypina sobie do ubrania kwiaty, zazwyczaj są to goździki. Mamy są obdarowywane biletami do teatru, bonami do markowych sklepów lub ręcznie wykonanymi kartkami i upominkami. Kanadyjczycy starają się spędzać ten dzień bardzo rodzinnie. Najmłodsi pieką ciasta i ciasteczka.

W wielu krajach Dzień Matki obchodzony jest wtedy, gdy Dzień Kobiet, czyli 8.03. Mongolia jest jedynym państwem, w którym Dzień Matki jest świętowany dwa razy: 1.06 i 8.03.