Szablony kartek wykonanych metodą quilling i wyszywane

Szablony kartek wykonanych metodą quilling i wyszywane

Święta to wyjątkowy czas w którym zapominamy o dzielących nas sprawach i zajmujemy się jedynie tym co dobre, piękne i pozytywne. Chcemy dzielić się z innymi naszymi emocjami i budować ciepła, rodzinną atmosferę. Jednym ze sposobów na takie relacje jest przekazywanie sobie świątecznych życzeń.

Zwyczajowo życzenia świąteczne mają swoje miejsce przy wigilijnym stole , przy którym spotykamy się z najbliższą rodziną. Wtedy to łamiąc się opłatkiem i jedząc go z namaszczeniem, przekazujemy sobie wzajemne życzenia. Zazwyczaj życzenia dotyczą zdrowa, bogactwo, pomyślności i szczęścia. Wszystkie czego ludziom najbardziej brakuje i czego mogliby skrycie pragnąć. Życzenia tego rodzaju wyrażane są w sposób bezpośredni i prosty. Niekiedy mówione ze śmiechem na ustach, życzliwe i wesołe, innym razem z nabożeństwem szeptane, zamknięte w uścisku dwojga ludzi, wyrażające ich skryte życzenia, przemyślane i poważne. Niezależnie od intencji i nastroju mówione życzenia cechuje prostota i bezpośredniość związana z cielesnością mowy – akcentem, mimiką twarzy czy gestami które zwykle towarzyszą słowom.

Bardziej wyrafinowane, choć mniej bezpośrednie i co za tym idzie nie działające aż w tak mocny sposób potrafią być życzenia pisane. Słowem pisanym ludzie chętniej się bawią. Uważają je za bardziej wyjątkowe, takie które na papierze zostanie na dłużej, niż to wypowiadane, które wybrzmi po kilku sekundach. Pisane życzenia bywają rymowane lub naszpikowane figurami poetyckimi.

Do tego typu pięknych słów potrzeba odpowiedniej formy. Bardzo osobistą i bezpośrednią formą życzeń pisanych są kartki świąteczne wykonywane własnoręcznie. Istnieje bardzo wiele pomysłów na tego rodzaju pocztówki. Dwa z nich są jednak szczególnie godne uwagi: quilling i karty wyszywane – idealne życzenia świąteczne dla dzieci.

  • Kartki robione metodą quilling
    To piękne i nietypowe pocztówki ozdobione papierem innego koloru. Nie jest to jednak metoda zwykłego wyklejania. Papier którym zdobione są kartki jest bowiem przycinany w wąskie paski i rolowany w specjalny sposób. Rulony te mogą tworzyć piękne kwiaty, serca czy inne wzory. W kartach świątecznych dominują oczywiście kolory zielony i czerwony, a ulubionymi motywami są choinki, bombki i świece.
  • Wyszywane karty świąteczne
    Bardzo popularną ludową metodą przygotowywania kart świątecznych jest wyszywanie. Twórca może pozwolić sobie na dowolność koloru i wzoru, który wyszywa. Symbol wyszywany jest na kawałku materiału dociętym w dowolny sposób. Następnie materiał przykleja się lub przyszywa ozdobnym ściegiem do przygotowanego kartonu, tworząc tym samym piękną kartę świąteczną.