8 PYTAŃ DO ZADANIA PRZED ŚLUBEM

8 PYTAŃ DO ZADANIA PRZED ŚLUBEM

Kwestia wahania oraz wątpliwości, nachodzących Państwa Młodych tuż przed ślubem, stała się tematem niezliczonych anegdot, książek oraz komedii. Sprawa nie jest jednak wcale tak śmieszna, jakby się mogło wydawać. Część wątpliwości może bowiem być efektem zwykłych stresów i zmęczenia, związanych z organizacją wesela, pozostała część może natomiast być skutkiem nie przegadania pewnych ważnych kwestii. Jakie zatem pytania powinni sobie zadać ludzie, którzy decydują się spędzić ze swoją drugą połówką resztę życia?

1. Dlaczego w ogóle bierzemy ślub?

Odpowiedź na to pytanie może wcale nie być oczywista. Dla części z nas jest to po prostu kolejny krok w związku, inni uważają, że „już czas”, a jeszcze inni, że po prostu nie wyobrażają sobie iść przez życie u boku kogoś innego i chcą to obwieścić całemu światu. Najczęściej jednak występuje mieszanina tych (oraz pewnie setek innych) powodów. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy ten krok to nasza suwerenna decyzja, czy też może ucieczka przed samotnością, albo (o zgrozo!) spełnienie oczekiwań rodziny?

2. Czy i kiedy chcemy mieć dzieci?

Wbrew pozorom, nie zawsze odpowiedź jest jednoznaczna. Jeśli bierzemy ślub kościelny, kwestia dzieci pojawi się z pewnością na naukach przedmałżeńskich, a chociaż, co ostatnio potwierdził papież, katolicy nie muszą mnożyć się jak króliki, małżeństwo, które w ogóle nie chce mieć dziecka (ani teraz ani w przyszłości), jest nieważne z punktu widzenia prawa kanonicznego. Warto też przemyśleć podział ról, gdy dziecko już się pojawi – kto weźmie urlop, kto zajmie się jego wychowaniem, czyj światopogląd lub religię mu przekażecie, jeśli różnicie się w tej kwestii?

3. Finanse

Jeśli nie podpisujecie intercyzy, od tej pory będziecie mieli wspólne finanse, wydatki, rachunki itp. Jeżeli jedno z was ma skłonności do rozrzutności lub do skąpstwa, raczej nie ma co liczyć, że po ślubie to w jakiś magiczny sposób się zmieni. A co będzie, kiedy np. żona zajmie się dziećmi i tyko mąż będzie przynosił pieniądze? Czy będzie wówczas musiała konsultować z nim każdą wizytę u kosmetyczki?

4. Seks i wierność

Prawda jest taka, że miesiąc miodowy kiedyś się skończy, a wtedy… no właśnie, co wtedy? Jakie są wasze potrzeby seksualne i czy bardzo się różnią? Czy i w jaki sposób wypracujecie kompromis? Jak każde z was rozumie wierność – czy taniec z nieznajomym to już zdrada? A flirt internetowy? Najlepiej przedyskutować te kwestie, zanim taka sytuacja rzeczywiście wystąpi (o ile wystąpi)

7. Teściowie

Tu znowu dochodzimy do bardzo drażliwej kwestii, tym bardziej więc należy ją poruszyć. Jak wyobrażacie sobie stosunki z rodzicami waszej drugiej połówki? Czy mieszkają z wami lub na tyle blisko, by drugą stronę zaczęło to uwierać? Na ile pozwolicie im ingerować w wasze życie, wychowanie waszych dzieci itp.? Gdzie i z kim będziecie spędzać święta?

8. Podział obowiązków domowych.

Jak je podzielicie – równo czy sprawiedliwie? Jak oboje wyobrażacie sobie podział ról? Czy, jeśli jedno z was zajmie się wychowaniem dzieci, drugie będzie pomagać mu w domu, czy uzna, że skoro przynosi pieniądze, to już nic nie musi? Kto będzie wyrzucał śmieci, a kto obierał kartofle? Wbrew pozorom, nie są to aż tak trywialne kwestie, jakby się mogło wydawać, a niejedno małżeństwo rozbiło się już o niewyprane skarpetki czy nieprzykręconą półkę.