Ślubna Lista Prezentów

Ślubna Lista Prezentów

Lista prezentów ślubnych stworzona przez parę młodą pomoże gościom w wyborze właściwego upominku, zaoszczędzi im biegania po sklepach i zgadywania, czego młodzi potrzebują. Natomiast nowożeńców uchroni przed nietrafnymi, powtarzającymi się prezentami. Zamiast trzech czajników i pięciu żelazek dostaną to, na czym im naprawdę zależy.

Lista prezentów ślubnych stworzona przez parę młodą pomoże gościom w wyborze właściwego upominku, zaoszczędzi im biegania po sklepach i zgadywania, czego młodzi potrzebują. Natomiast nowożeńców uchroni przed nietrafnymi, powtarzającymi się prezentami. Zamiast trzech czajników i pięciu żelazek dostaną to, na czym im naprawdę zależy.

Tradycja tworzenia list prezentów ślubnych jest bardzo popularna za granicą. W Polsce państwo młodzi sporządzają je dopiero od kilku lat. Robią to zazwyczaj mieszkańcy dużych miast.

W eleganckich salonach, np. z porcelaną, rzeczy wybrane przez przyszłych nowożeńców wpisywane są na specjalną listę z ich nazwiskami. W sklepie, w którym państwo młodzi zostawili listę swoich prezentów, dostają bileciki, które powinni włożyć w zaproszenia ślubne. Na bileciku jest napisane, że w danym sklepie znajduje się lista i że ich propozycja powinna ułatwić gościom wybór odpowiednich prezentów ślubnych. Na bileciku oprócz nazwy sklepu powinien znaleźć się adres, numer telefonu i godziny otwarcia salonu.

Państwo młodzi, którzy zdecydowali się na sporządzenie listy, powinni wybrać prezenty w różnych cenach, żeby również mniej zamożni członkowie rodziny mogli coś kupić. Zazwyczaj istnieje też możliwość zakupu droższego prezentu przez kilka osób. Np. w wielu sklepach zestaw porcelany stołowej można kupić również na sztuki; dzięki temu każdy gość może podarować parze młodej inną część kompletu, np. ciocia – talerze, babcia – cukierniczkę, stryjek – filiżanki itd. A państwo młodzi będą mieli wymarzony zestaw stołowy dla dowolnej liczby osób.

Gość, który przyjdzie do wskazanego w zaproszeniu sklepu, powinien poprosić sprzedawcę o udostępnienie listy prezentów (z zaznaczonymi cenami) i pokazanie rzeczy, które się na niej znalazły. Dzięki temu może wybrać to, co odpowiada zasobności jego portfela.

Jeżeli ktoś wybierze np. cukierniczkę, sprzedawca odhacza ją na liście, aby kolejny zainteresowany nie mógł kupiç tego samego prezentu. Jednocześnie fundator dostaje bilecik z nazwą zakupionego przedmiotu oraz swoim nazwiskiem. Wręcza go parze młodej podczas przyjęcia weselnego.

Kiedy emocje ślubne i weselne już opadną, nowożeńcy odbierają ze sklepu wybrane prezenty. W eleganckich salonach młodzi dodatkowo dostają prezent od właściciela.

Para młoda nie musi układać listy prezentów ślubnych w jednym sklepie. Może wybrać rzeczy z różnych magazynów, a prowadzenie listy polecić świadkowi. Wtedy trzeba do zaproszenia dołączyć informację o tym i podać numer telefonu świadka lub np. e-mail.

Listy prezentów ślubnych coraz częściej pojawiają się również w Internecie. Wtedy goście mogą kupić wszystkie przedmioty z listy prezentów nie wychodząc z domu. Wystarczy, że para młoda poda adres strony www i kod dostępu. Goście wchodzą na daną stronę internetową, wpisują w podane miejsce nazwiska narzeczonych i hasło dostępu. Wyświetla się wybrana lista prezentów ślubnych. Aby zarezerwować dany prezent, wystarczy na niego kliknąć. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą prezentów ślubnych w Internecie same zawiadamiają gości o możliwości i formie zakupu przedmiotów z listy, a później dostarczają zamówiony prezent pod właściwy adres.

Jedno jest pewne – para młoda powinna dobrze zastanowić się, jakie rzeczy chce wpisać na listę prezentów ślubnych. Może się bowiem okazać, że po ślubie nowożeńcy żałują, że nie było na niej rzeczy „niepraktycznych” zamiast całego wyposażenia kuchni. Można przecież zamieścić na liście rzeczy, o których zawsze marzyliśmy, a których pewnie sami nigdy sobie nie kupimy, np. kajak dwuosobowy z wiosłami. Może znajdzie się jakiś bogaty wujek, któremu spodoba się pomysł na taki prezent ślubny

Przykładowy list, informujący gości, że narzeczeni ułożyli listę prezentów. Należy włożyć go do koperty z zaproszeniem na ślub:
Kochani Goście!
Będzie nam bardzo miło świętować razem z Wami dzień naszego ślubu. Jeżeli planujecie obdarować nas z tej okazji prezentem, wierzymy, że poniższa lista potrzebnych nam przedmiotów będzie dla Was pomocna. Niektóre z wybranych przez nas rzeczy są niewątpliwie kosztowne i mogą wymagać utworzenia grup w celu ich nabycia. Poprosiliśmy drużbę pana młodego o pomoc. Jeżeli zdecydujecie się, na któryś z prezentów, bądź będziecie szukać „współsponsorów”, bardzo prosimy o kontakt z drużbą pod numerem tel.:………..

Nasze propozycje prezentów ślubnych: zastawa obiadowa, komplet sztućców stołowych, półmiski do podawania potraw, waza na zupę, filiżanki do kawy, talerzyki do ciasta, cukiernica, kieliszki do wina białego i czerwonego, szampana, wódki, naczynia żaroodporne, zestaw do głębokiego smażenia, zestaw garnków, szklanki, robot kuchenny, czajnik elektryczny, toster, opiekacz, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, grill, waga łazienkowa, zegar ścienny, świecznik, meble ogrodowe, maszyna do szycia, odkurzacz, magnetowid, obrusy, pościel, ręczniki.