Walentynki w Polsce

Jak wiadomo walentynki to święto zakochanych, które przypada 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia świętego Walentego, który jest patronem szaleńców, chorych na epilepsję oraz zakochanych. Różnego rodzaju walentynkowe tradycje trafiły do Polski z Francji i Wielkiej Brytanii oraz z Niemiec (głównie z Bawarii i Tyrolu). Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mamy rodzime, nasze, słowiańskie święto zakochanych, mianowicie Sobótkę, zwaną też Nocą Kupały, która przypada na noc z 21 na 22 czerwca. Wielu Polaków krytykuje walentynki jako święto zamerykanizowane i pełne komercji. Ale nie da się też ukryć, że duża część polskiego społeczeństwa lubi obchodzić ten dzień. I nawet jeśli nie jesteśmy aktualnie w związku i nie jesteśmy zakochani, walentynki to idealny dzień na to, aby powiedzieć bliskim, rodzinie i przyjaciołom, jak bardzo są dla nas ważni. A można to uczynić na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest oczywiście obdarowanie się prezentami, nie muszą to być drogie podarki, wręcz przeciwnie, mogą to być drobne upominki, kwiaty walentynkowe lub słodkie prezenty. Najważniejsze, aby w ten dzień pamiętać o ludziach, których kochamy. W Polsce podczas Święta Zakochanych istnieje wiele różnych opcji spędzenia tego dnia. Można pójść z ukochaną osobą na romantyczną kolację do restauracji, do kina na (niekoniecznie) romantyczny film lub do teatru. Można też po prostu razem spędzić czas. 14 dzień lutego to często w wielu regionach ferie zimowe, więc można pojechać na narty lub po prostu spędzić ten dzień w jakimś klimatycznym miejscu.

Głównie wśród młodzieży istnieje ciekawy sposób przekazywania sobie walentynkowych życzeń. Chodzi oczywiście o powszechność telefonów komórkowych, a co za tym idzie – wysyłanie sobie walentynkowych smsów. Często są to zabawne wierszyki, rymowane lub nie, ale mające na celu rozbawienie, ale też delikatne zaznaczenie, że ktoś czuje się zauroczony adresatem lub adresatką.

 

Jak widać, obyczaje walentynkowe szybko przyjęły się na polski grunt.

Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że święto to jest pełne komercji, po prostu lubimy sprawiać przyjemność ludziom, których kochamy.