Tradycje urodzinowe

Jakie mamy najważniejsze polskie zwyczaje i tradycje urodzinowe?

Spotykamy się z wieloma tradycjami i zwyczajami urodzinowymi. Do najwrażniejszych należą jednak: kartka urodzinowa, prezent urodzinowy, tort ze świeczkami oraz tradycyjne „Sto lat”. Skąd się wzięły i co oznaczają owe zwyczaje?

Zwyczaj robienia a następnie wysyłania lub wręczania osobistego kartek urodzinowych narodził się mniej więcej na początku zeszłego wieku w Wielkiej Brytanii. Z tamtąd tradycja ta rozpowszechniła się praktycznie na cały świat. Pomysł wykorzystania kartki pocztowej jako kartki urodzinowej był niejako naturalną koleją rzeczy, gdyż kartki pocztowe, które już wtedy od jakiegoś czasu funkcjonowały w społeczeństwach przejmowały kolejne funkcje, które znamy dzisiaj.

Skąd wziął się zwyczaj dawania prezentów na urodziny? Trudno to stwierdzić. Ale na pewno wzięło się to stąd, że odwiedzający’jubilata goście chcieli podkreślić jak ważny jest on tego szczególnego dnia. robili to właśnie za pomocą prezentów…

Urodzinowy tort ze świeczkami to tradycja, która powstała mniej więcej 230 lat temu w Niemczech. Wtedy to sprytni producenci świeczek wymyślili jak zwiększyć sprzedaż swoich produktów. Właśnie poprzez wbijanie ich w ciasto urodzinowa. Według nich świeczek powinno być tyle, ile lat ma obchodzący urodziny. (Ciekawe jak wygląda tort dla stulatka?:) Przy takim torcie pole do popisu ma jubilat. Musi za jednym zamachem zdmuchnąć wszystkie świeczki. Jeśli mu się to powiedzie spełni się jego życzenie… Pomysł Niemców tak dobrze chwycił, że dziś każdy tort urodzinowy przyozdabia się świeczkami.

Zwyczaj śpiewania w Polsce „Sto lat” wywodzi się od piosenki, która powstała w Ameryce „Happy Birthday To You”. Jej autorami byli Mildred Hill i Patty Hfll. Piosenka ta na trwale wreszła w kanon popkultury, mimo tego, że ma już ponad 100 lat! Jest ona znana i została przetłumaczona praktycznie w każdym zakątku naszego globu.

A teraz poznajmy zwyczaje, których w Polsce nie ma, są za to w innych krajach (w kolejności alfabetycznej):

Anglia

W tym kraju panuje zwyczaj ofiarowywania cistek urodzinowych z przepowiedniami. Ma to taką formę, że wt trakcie pieczenia ciastek na urodziny wkłada się do nich różnego rodzaju przedmioty o określonej symbolice. Np. moneta oznacza, że jubilat niedługo stanie się bogaty.

Argentyna

W Argentynie istnieje śmieszna tradycja pociągania za ucho. Jubilata tyle razy pociąga sie za ucho ile ma lat.

Australia

Najważniejsze australijskie tradycje urodzinowe to tradycyjne grille połączone zjedzeniem „czarodziejskiego chleba”. Jest to posmarowany masłem chleb posypany kawałkami czekolady, drugim zwyczajem jest wręczanie w dniu 21-szych urodzin kluczy do domu. Oznacza to, że obchodząca urodziny osoba staje się w pełni dorosła.

Brazylia

W Brazyli dzieciom, które obchodzą urodziny piecze się ogromne torty w kształcie owroców lub warzywr. Jubilat kroi pierwszy kawałek tego tortu i ofiaruje go mamie lub tacie. Jako że Brazylia i Argentyna to sąsiedzi także tutaj praktykowany jest zwyczaj pociagania za ucho.

Chiny

W Chinach w Nowy Rok urodziny obchodzą wszyscy. Są przecież „o rok starsi”:). Większość prezentów posiada motyw tygrysa, ma on chronić obdarowywanego, w szczególności dzieci przed nieszczęściami.

Dania

Aby pokazać, że ma się urodziny wywiesza się duńską flagę za okno. Jeśli w dniu 30 urodzin ktoś jest kawalerem lub panną otrzymuje młynek do pieprzu. Okrągłe rocznice (20,30,40 lat…) to wielkie imprezy- na kilkadziesiąt osób, trwające nawet do 10 godzin.

Egipt.

Wszystkie potrawy na przyjęciu urodzinowym muszą być podane na raz.

Holandia

Dziecko, które ma urodziny dostaje tego dnia urodzinową czapeczkę.

Irlandia

W dniu urodzin jubilat jest chwytany za nogi, obracany do góry nogami i opuszczany na ziemię tyle razy ile ma lat plus jedno opuszczenie na szczęście.

Izrael

W Izraelu dziewczynka, która koczy 12 lat i chłopiec, który kończy 13 lat, w symboliczny sposób przyjmowane są do społeczności żydowskiej i od tej pory podlegają takim samym obowiązkom jak dorośli. Jest tam też zwyczaj podrzucania solenizanta na krześle.

Kanada

W tym kraju to tortu wrkłada się monetę oraz smaruje solenizantowi nos masłem. W ten sposób nie przyczepi się do niego żadne nieszczęście.

Litwa

Na urodziny przygotowywuje się specjalne cistao w żółtym kolorze oraz podnosi się na krześle.

Łotwa

Solenizanta podnosi się na krześle, ale tylko trzy razy. Dekoruje się drzwi wejściowe do domu, w którym mieszka ktoś, kto obchodzi urodziny.

Niemcy

W dniu czyichś urodzin świeczki palą się cały dzień i musi ich być ogromna ilość. Kawaler obchodzący- 30-ste urodziny idzie do ratusza i zamiata tam schody. Jego przyjaciele po tym jak schody są czyste znowu na nie coś rzucają i solenizant zamiata od nowa. Ma to symbolizować fakt, że mężczyźni także potrafią sprzątać.

Norwegia

W szkole solenizantowi cała klasa śpiewa „Happy Birthday To You” a on wybiera partnera do tańca i przy- całej klasie tańczy jeden taniec.

Rosja

W dniu urodzin uczeń dostaje od nauczyciela kwiaty, a od innych uczniów własnoręcznie wykonane przez nich drobne upominki.

Węgry

Uczeń, który obchodzi urodziny ma obowiązek przynieść do szkoły cukierki.