Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Nikt nie zna prawdziwej daty urodzin Jezusa! Nie podano tej daty w Biblii, więc dlaczego świętujemy Jego narodziny 25 grudnia? Także narodziny Jezusa prawdopodobnie nie wydarzyły się w 1r. naszej ery, ale nieco wcześniej. Gdzieś pomiędzy 2BC i 7BC (przed naszą erą).

Pierwsze odnotowane obchody Bożego Narodzenia odbyły się 25 grudnia 336r. w czasach rzymskiego cesarza Konstantyna (był pierwszym chrześcijańskim cesarzem rzymskim). Kilka lat później papież Juliusz I oficjalnie oświadczył, że narodziny Jezusa będą obchodzone 25 grudnia.

Istnieje wiele różnych teorii wyjaśniających, dlaczego Boże Narodzenie jest obchodzone 25 grudnia. Wcześniej w tradycji chrześcijańskiej przyjmowano, że 25 marca był dniem, w którym Maryja powiedziała, że urodzi syna Jezusa. (Zwiastowanie). Dziewięć miesięcy po 25 marca jest 25 grudnia.

Boże Narodzenie było również obchodzone przez Kościół pierwotny w dniu 6 stycznia, kiedy dziś obchodzone jest Święto Trzech Króli i Chrztu Jezusa. Chrzest Jezusa był początkowo postrzegany jako ważniejszy od jego narodzin.