STUDNIÓWKA – POLONEZA CZAS ZACZĄĆ…

STUDNIÓWKA – POLONEZA CZAS ZACZĄĆ…

Studniówka jest pierwszym prawdziwym balem w życiu ludzi, wkraczających w dorosłość, warto więc zatroszczyć się, aby mieli z tego wyjątkowego wieczoru jak najlepsze wspomnienia. Podobnie, jak w przypadku wesela – organizacja udanej studniówki wymaga nie lada zdolności organizacyjnych, a przynajmniej posiadania dobrego planu. Oczywiście, wszystko spada na barki rodziców i nauczycieli, ponieważ młodzież zajęta jest (oficjalnie) przygotowaniami do matury oraz (mniej oficjalnie) przygotowaniami do studniówki. O jakie więc elementy należy się przede wszystkim zatroszczyć?

Po pierwsze – należy zorganizować odpowiedni lokal. Czasy, kiedy studniówkę organizowano w szkolnej sali gimnastycznej przeszły już szczęśliwie do historii. Dziś standardem jest, że szkoły wynajmują sale balowe w dworkach, pałacach czy hotelach. Koszt wynajęcia takiej sali to minimum 1500 zł, chociaż ceny mogą się oczywiście wahać w zależności od lokalizacji.

Sala balowa przyda się już przed studniówką: w końcu generalna próba odtańczenia tradycyjnego poloneza powinna odbyć się właśnie tam, choćby po to, by oswoić młodzież z jej wielkością i uniknąć spektakularnej katastrofy podczas balu.

Po drugie – abiturienci muszą coś jeść, koniecznie więc trzeba zorganizować catering. Co prawda, większość ośrodków dysponujących salą balowa posiada w swojej ofercie również usługi cateringowe, ale zawsze warto rozważyć opcję zamówienia cateringu z zewnątrz – w niektórych przypadkach może się to okazać znacznie tańszym rozwiązaniem.

Zamawiając catering, należy dokładnie sprecyzować czego oczekujemy: ile będzie ciepłych potraw i o jakiej porze zostaną podane, a także jakie będę przekąski, owoce, ciasta i napoje. Z reguły na tego typu imprezach najlepiej składa się szwedzki stół.

Po trzecie – wystrój sali. Mając odrobinę wyobraźni i zdolności manualnych, można zorganizować dekoracje samodzielnie, ewentualnie włączyć w to samych zainteresowanych. W niektórych przypadkach właściciel sali balowej oferuje podstawowy wystrój, warto więc dopytać jak dokładnie będzie wyglądała sala: czy musimy samodzielnie zorganizować obrusy, kwiaty itp. czy też jest to wliczone w cenę. Niekiedy zdarza się, że firma cateringowa organizuje również dekorację stołów, dlatego warto zapytać, czy posiadają taka usługę w ofercie i z jakimi kosztami się ona wiąże.

I po czwarte – oprawa muzyczna. Co prawda, maturzyści są w wieku, kiedy gusta (również muzyczne) dopiero się kształtują, co może prowadzić do różnego rodzaju eksperymentów i skrajności. Wśród obecnych na sali młodych ludzi z pewnością będą i miłośnicy ciężkich, metalowych brzmień i fani techno czy muzyki dance. Nie sposób pogodzić ich gustów, można jednak postarać się znaleźć jakiś złoty środek i, obok przebojów w miarę neutralnych, wrzucić po kilka utworów z różnych gatunków muzycznych. Ważne, aby nikt w ten wyjątkowy wieczór nie czuł się wyjęty z innej bajki i niezrozumiany. W Internecie można znaleźć wiele ofert DJ-ów lub ewentualnie zespołów muzycznych, warto więc porównać ich oferty oraz opinie innych. Oczywiście, DJ jest tańszą opcją – za jego usługi zapłacimy średnio 1300 zł, podczas gdy zespół muzyczny to wydatek rzędu 1500-2500 zł.