Kartki dla dzieci: z mikołajem, reniferem, śnieżynką

Kartki dla dzieci: z mikołajem, reniferem, śnieżynką

Święty Mikołaj to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i oczekiwanych świątecznych postaci. Rosły starszy pan, o krągłym brzuchu i długiej białej brodzie. W świąteczne dni przebiera się swój roboczy strój – czerwone spodnie i płaszcz przepasane czarnym pasem, do tego wysokie czarne buty i obszerna, czerwona czapka z pomponem – i udaje się w świat rozdawać dzieciom prezenty. Nie podróżuje jednak w zwyczajny sposób. Jako że jest postacią wyjątkową, ma nietypowy środek transportu. Przemieszcza się w latających saniach, które ciągnione są przez jego wierne renifery. Starszy Pan nie poradziłby sobie sam z tak wielką ilością prezentów i tyloma domami do odwiedzenia. Pomaga mu sztab elfów, które na długo przed świętami przygotowują prezenty dla dzieci i dopasowują je do odpowiednich osób. Dzieci bowiem przed świętami piszą do Świętego Mikołaja listy, w których wyrażają swoje życzenia co do wymarzonego gwiazdkowego prezentu. W dzień Bożego Narodzenia Święty Mikołaj przybywa do domów grzecznych dzieci i daje im to o czym marzyły. Niegrzeczne dzieci nie mogą jednak liczyć na takie szczęście. Dla nich Mikołaj ma tylko rózgi i cichą nadzieję, że poprawią się i w kolejnym roku zasłużą na piękny prezent.

Taka oto legenda towarzyszy rozdawaniu świątecznych prezentów. Nie ma dziecka które choć przez kilka lat nie wierzyłoby w nią. W zależności od kultury Święty Mikołaj wygląda nieco inaczej lub wybiera inne metody dostarczania prezentów. W Ameryce legenda głosi, że Mikołaj w nocy przedostaje się przez komin i zostawia prezenty w skarpetach. W Polsce natomiast popularnym jest przebieranie jednego z członków rodziny lub sąsiada, który jako Święty Mikołaj osobiście przychodzi do dzieci.

Postać Świętego Mikołaja i jego świty używana jest jako świąteczna symbolika wśród dzieci. Motyw produkowania i rozdawania prezentów pojawia się w wielu bajkach o świątecznej tematyce. Symbole tego rodzaju wykorzystywane są także na kartkach świątecznych dla dzieci.

Dzieci od małego uczone pięknej tradycji, wysyłają podczas świąt kartki. I nie są to jedynie życzenia wyrażone w formie prośby do Świętego Mikołaja. Dzieci z pomocą rodziców piszą do swoich Babć, Dziadków, Cioć i Wujków, przesyłając im najlepsze życzenia i uściski. Swoje myśli zapisują na pięknych, kolorowych, artystycznych kartkach świątecznych, przygotowanych specjalnie dla nich. Królują na nich motywy dziecięcej symboliki świat: Mikołaja, reniferów czy śnieżynek. Świąteczne pocztówki dziecięce są pełne kolorów i radości. Niekiedy przygotowywane także w formie kolorowanki do wypełnienia.