Zwyczaje weselne na świecie

Zwyczaje weselne na świecie.

Zawarcie związku małżeńskiego to uroczystość świętowana w każdej szerokości i długości geograficznej. Niezależnie od miejsca na świecie, uroczystość ta ma kilka cech wspólnych, w tym przede wszystkim radość z rozpoczęcia formalnego związku dwojga ludzi. Różnice kulturowe robią jednak swoje i dzięki temu możemy obserwować bardzo wiele odmiennych zwyczajów ślubnych, a także innych obyczajów szeroko związanych z rozpoczęciem pożycia małżeńskiego.

Niezwykłych zwyczajów weselnych można wymienić całą masę. Przykładowo, w Belgii podczas uroczystości ślubnej panna młoda wręcza kwiaty swojej teściowej na znak podkreślenia więzi między rodzinami. W Chinach natomiast panuje zwyczaj współpracy z astrologiem w kwestii ustalenia daty ślubu. Astrolog korzysta z horoskopów państwa młodych i ich rodzin, a następnie wybiera datę, która zapewni młodym największe szczęście. Bardzo interesujący zwyczaj jest również w Japonii. W tym kraju wesele to bardzo wystawna, choć zwykle nieco kameralna uroczystość. Panna młoda jest zwykle ubrana w tradycyjne japońskie kimono w kolorze białym, natomiast jej głowę przyozdabia ukwiecona peruka. Zapewnienie męskiego potomka młodej parze ma zapewnić przespanie się w jej małżeńskim łożu pary znajomych, która już może pochwalić się posiadaniem syna.

Oczywiście bardzo ciekawe zwyczaje występują także w krajach afrykańskich. Przykładowo, w trakcie kenijskiego ślubu ojciec pluje na głowę i piersi córki, by tym gestem zapewnić trwałość jej małżeństwa. Bardzo ważnym elementem afrykańskich ślubów jest również muszelkowy naszyjnik panny młodej, który ma gwarantować płodność. Ze względu na zupełnie inny od europejskiego typ życia rodzinnego, związek małżeński jest nie tyle połączeniem dwojga ludzi, ile często ich całych rodzin.

Warto zaznaczyć, że poszukiwań ciekawych zwyczajów ślubnych nie trzeba zaczynać od przekroczenia granicy – wystarczy rozejrzeć się po regionach we własnym kraju. Przykładowo, na Górnym Śląsku dość popularny jest tzw. polterabend, czyli rozbijanie starej porcelany przed drzwiami panny młodej w wieczór poprzedzający jej zamążpójście. Rozbijanie porcelany ma oczywiście przynieść szczęście młodej parze. Zgodnie ze zwyczajem, gościom rozbijającym porcelanę, młodzi powinni ofiarować.