Zabawy i konkursy odpowiednie na wesele

Zabawy i konkursy odpowiednie na wesele.

Iskierka

Zabawa integracyjna najlepiej nadająca się na początek wesela. Sprzyja rozluźnieniu i  wzajemnemu poznaniu się. Zabawę zaczyna Para Młoda przekazując sobie uścisk dłoni „iskierkę” i przekazuje je dalej przez całą salę od jednego gościa do drugiego, aż wróci do Pary Młodej.

Labado

Dobieramy dość  dużą grupę osób obu płci  i ustawiamy się je na przemian w kole. Następnie pląsając rozpoczyna się taniec w kółko trzymając się za ręce. Wodzirej w trakcie zabawy przerywa, co chwilę taniec i pyta o poszczególne części ciała np. rączki były, noski były? na co biorący udział w zabawie odpowiadają stosownie do sytuacji. Po każdym pytaniu następuje zmiana części ciała za którą biorący udział w zabawie się trzymają.

Wałek

To samo ustawienie osób,  co w labado. Podajemy sobie nawzajem wałek tak,  aby nie upadł na ziemię. Wałek może być trzymany na różne sposoby: pod pachą, pod brodą, lub miedzy kolanami. Do przekazywania wałka nie wolno używać rąk. Komu spadnie wałek odpada z zabawy.

Pociąg

Bardzo lubiana zabawa organizowana jest z reguły tuż przed oczepinami. Jak największą  ilość osób ustawia się jeden za drugim są to „nasze w wagoniki” następnie do muzyki jedzie pociąg z daleka, zaczyna się taniec. Wodzirej, co jakiś czas przerywa taniec i ogłasza, do jakiego państwa goście dojechali. Wtedy tańczy się taniec narodowy, np.: w Grecji Zorbę, we Francji KanKana, w Rosji Kazaczoka, w Wiedniu Walca itd. ilość krajów i utworów, zależy tylko od inwencji twórczej wodzireja, no i wytrzymałości gości.

Kareta

Zabawa w karetę – organizowana jest zazwyczaj w trakcie oczepin – do zabawy potrzeba 9 osób, które reprezentują: 4 koła karety, 2 konie, 1 woźnice, no i oczywiście Króla (Pan Młody) i Królową (Pani Młoda). Zabawa polega na szybkim reagowaniu na słowa opisujące poszczególne części lub osoby z karety (należy wstać i obiec krzesło). Za nie zareagowanie na słowo np. Król, Pan Młody reprezentujący Króla musi wypić kieliszek wódki bez popitki. Przy odpowiednio dobranym opowiadaniu zabawa potrafi rozweselić do łez zebranych gości.

Zabawa z krzesłami

Istnieje kilka wersji tego konkursu. Kilka osób ustawia się wokół ustawionych krzeseł, których jest zawsze o jedno mniej niż osób biorących udział w konkursie. Przy każdej przerwie w muzyce „zawodnicy” walczą o wolne miejsca, osoba, kto nie usiądzie –  odpada. Ostatni pozostający na parkiecie wygrywa.

Konkurs tańca

Wybieramy kilka chętnych par. Potrzebujemy  sędziów, którymi mogą być Państwo Młodzi. Wygrywa para najdłużej tańcząca na parkiecie.
Może on przybrać formę zręcznościową lub siłową:
•    w wersji siłowej wodzirej wymyśla coraz trudniejsze figury, np.: w przysiadzie, z partnerką na rękach, itp.
•    w wersji zręcznościowe tańczącej parze daje się najczęściej balon, który nie może upaść a umieszczany jest między różnymi częściami ciał tańczących. Para, która zgubi balon odpada.

Świstaki

W tym konkursie przydatna jest umiejętność  gwizdania. Zawodnicy dostają do wypicia drobno zmieloną bułk ę tartą w 100 gramowym kieliszku, po którego opróżnieniu muszą zagwizdać. Pierwszy, któremu się uda dostaje wygraną.

Poznajmy się

Zabawa typowo oczepinowa przeznaczona dla Państwa Młodych. Po oddaniu welonu i muszki Nowożeńcy mają udowodnić, że dobrze poznali w okresie narzeczeństwa. W konkursie  musi wziąć udział kilka dodatkowych osób  płci obojga. Zawiązujemy oczy Panu Młodemu. Kobiety sadzamy na krzesłach. Wśród nich jest Panna Młoda. Zadaniem Pana Młodego jest rozpoznanie swojej żony po wybranych częściach ciała np. nosie, kolanie, uchu.  Po kilkakrotnym rozpoznaniu role zamieniamy.

Wózek

W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Drużbowie dostają koszyczki i siadają w pobliżu tańczącej  Pary Młodej . Goście , aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą muszą  uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na wózek dla swojego maleństwa.

Balony

Wybieramy kilka osób, które będą musiały nadmuchać balon. Wygrywa osoba, której balon pierwszy pęknie.

Sznurek

Na jednym końcu sali stawia się butelkę alkoholu, na drugim stoją uczestnicy zabawy Na umówiony sygnał  zawodnicy  układają na podłodze sznurek ze swojej odzieży. Wygrywa osoba, która jako ostatnia położy ubranie najbliżej butelki.

Druga twarz

Przygotowujemy trzy sztuki pończoch. Wybieramy sześć par. Panów sadzamy na krzesełkach, zadaniem Pań będzie założenie im pończochy na głowy a potem zdjęcie je z twarzy ciągnąc za węzełek zawiązany na końcu każdej pończochy. Pozostali goście oklaskami nagradzają najzabawniejszą twarz wesela. Para Młoda decyduje kto uzyskał największe oklaski i wygrywa.

Kuszenie Adama

Przygotowujemy klika sztuk jabłek ze sznurkami przywiązanymi do ogonków. Wybieramy tyle par ile mamy jabłek. Zadaniem Pań jest trzymanie jabłek na sznurkach, rolą Panów jest zjedzenie jabłka, nie mogą jednak użyć rąk.

Jajko

Zabawa dla zręcznych. Wybieramy dwie pary, mogą być Młodzi i Świadkowie. Potrzebujemy dwa jajka i dwa krzesła. Panowie siadają na krzesłach zadaniem Pań jest przełożenie jajka w nogawkach z jednej nogawki do drugiej.